Медийният пазар не само в България, но и в Общината е изкривен и деформиран
Гласуването на годишните финансови отчети на общинските търговски дружества даде повод за дебат относно съдбата на най-стария местен вестник „Дунавско дело”.
Оказа се, че това е единственото общинско търговско дружество, което реализира печалба. Зад тези финансови резултати стои обаче факта, че дружеството на практика не заплаща наем, консумативи и ред други разходи и директно се субсидира от Община Свищов поради специфичния си статут. Това поставя останалите медии в изключително неравностойно спрямо него положение.
В изказването си пред Общинския съвет адв. Калин Костов посочи: „Въпросът за независимостта на медиите и медийния плурализъм е нещо толкова деликатно, че политически пръсти в него не бива да се бъркат със сигурност. Когато обаче имаш търговско дружество като „Дунавско дело”, което е изцяло зависимо от политически орган, какъвто е Общинския съвет и пазарният дял на това дружество, като изключим единствения друг вестник в град Свищов – „Дунавска зора” е достатъчно сериозен, за да бъде то на практика почти монополист, въпросът за това по какъв начин се осигурява неговото финансиране е ключов. Няма защо да лъжем нашите съграждани – който плаща той поръчва и музиката, а когато плаща политически орган, нотите, които ще се свирят обикновено ще галят нечие ухо. Това съм го изтъквал и преди години, защото е принципен въпрос, не става дума за управлението на един или друг кмет. Моето мнение винаги е било, че не е работа на общината да издава вестник, не защото искам традицията на „Дунавско дело” да бъде прекъсната, а защото съзирам доста сериозен конфликт на интереси в ролята на Общинския съвет и най-вече на управляващото мнозинство там, което може да налага вземането на решенията, защото както един ден консумативите за дейността, наемите и т.н. се поемат от общината, така в друг ден това нещо рязко може да бъде променено като последица от една по-остра редакционна политика. Нашите съграждани имат право на обективна информация какво се случва и на достатъчно пъстър диапазон на мнения и гледни точки. Затова трябва да ограничим нашите мераци и аспирации, които имаме като политически представители и направим така, че „Дунавско дело” да съществува и без общинска подкрепа.”
По този повод и другият съучредител на „Площад Алеко” Момчил Костов сподели: „Медийният пазар не само в общината, но и в цяла България е силно изкривен и деформиран. Рекламен интерес на местно ниво на практика няма. Ако не е намесата на Община Свищов няма да съществува не само „Дунавско дело”, но и другият местен вестник „Дунавска зора”. Електронните издания също генерират преди всичко разходи и преимуществено търсят репутационен ефект. „Площад Алеко” се прави изцяло със собствени средства и не ползва никакво външно финансиране. Това поставя гражданите в много трудната ситуация да търсят достоверен и автентичен източник на информация. Ние конкретно се стремим да балансираме гледните точки, въпреки личните ни мнения. Когато обаче виждаш едни и същи новини, едни и същи физиономии на страниците и на двата хартиени вестника, това не е журналистика, а по-скоро реклама. Разбира се, всяко издание има правото да води своя редакционна политика, но когато става въпрос за общински орган тази политика трябва да е съобразена с интереса на различните обществени групи. Считаме, че е невъзможно да се осигури безпристрастност в тази юридическа форма, в която функционира „Дунавско дело”, с най-големите уважения към професионалистите, които работят там. Това наше мнение няма нищо общо с техните качества и работа. Необходим е сериозен дебат за промяна на формата, в която съществува вестника”