top of page
Снимка на автораПлощад Алеко

Бизнес-инкубатор в Свищов би могъл да съживи икономиката на града според адв. Калин Костов


Кандидат-кметът на "Площад Алеко" отдавна се опитва да лансира идеята

Създаване на търговско дружество със смесено участие между държавата, Стопанска Академия и Община Свищов, за развитие на бизнес инкубатор, в който студентите на висшето училище да работят за водещи национални и световни фирми като по този начин да се направи опит да се преодолее кризата в двете местни институции през последните години е идея, зад която застават експертите от листата на инициативата „Гражданско Единство” на сдружение „Площад Алеко”.

За да се оттласнат икономически град Свищов и общината е необходимо неговите основни институции да заработят съвместно и то по реални инициативи, а не зад бутафорни идеи като проекта за бившето военно поделение. В него номинално има участие на Стопанска Академия, но той е структуриран така, че е неспособен да роди какъвто и да е практически резултат.

Моделът на обучение във висшето образование през последните години драстично се промени. Това се вижда ясно и отчетливо в анализите на Министерството на образованието и науката и на експертите в тази област. Преди време студентите първо учеха и чак впоследствие търсеха кариерно развитие. Сега, за да задържиш вниманието на младите хора, трябва да им предложиш обучение и работа едновременно. Такова нещо в Свищов понастоящем е невъзможно и поради тази причина интересът към редовното обучение в Стопанска Академия е на исторически най-ниското си ниво. Разбира се, самото училище има също ред други вътрешни проблеми, които трябва да бъдат решени, за да стане притегателна дестинация. Най-важен от тях е този за повишаване на качеството на обучение и практическата обвързаност на резултатите от него.

Път в тази посока има единствено и само през привличане в процеса на преподаване на специалисти от практиката и създаване на конкуренция сред академичния състав. Неслучайно в Закона за висшето образование изрично бяха направени изменения, които позволиха подобно сътрудничество.

За да дойдат реални студенти в Свищов е необходимо да им се осигури трудова заетост и то по специалността, по която се обучават. Това е един от основните акценти в политиките и стратегиите на МОН за обособяване на два типа университети – научно-изследователски и практико-приложни, като Стопанска Академия профилно попада във втората група. За постигане на тези цели се предвижда финансиране по национални и европейски оперативни програми. С приемането на постановление регулиращо търговската дейност на висшите училища стана възможно те да участват в смесени търговски дружества, вкл. и с общините.

Създаването на местен академичен бизнес-инкубатор, в който студентите от Стопанска Академия работят по специалността си в аутсорсинг фирми, занимаващи се със счетоводство, търговия и продажби и др. и дейността на който е подпомагана от община  Свищов е единствения шанс да се промени модела на привличаните студенти от Академията и едновременно с това има потенциал да създаде икономическа заетост в града и общината. По този начин могат да бъдат и задържани в Свищов напускащите веднага след завършването си местните квалифицирани младежи - специалисти.

По повод развитието на тази концепция адв. Калин Костов заяви:

„От години целият студентски град вкл. и бившият студентски стол пустеят и се рушат. Нееднократно предлагах на академичното и общинското ръководство да се обсъди възможността сградата да бъде предоставена на общината и да се създаде смесено дружество, в което да се стартира дейността си подобен бизнес-инкубатор. Там би могло със съвместни усилия, помощ от държавата, активно лобиране сред големите и не чак толкова големите компании, опериращи на българския пазар, да се привлекат като наематели фирми, които биха видяли в Свищов значително по-евтина дестинация за своите проекти от София. При съществуващия на пазара на труда масов недостиг на кадри, фирмите са активно заинтересувани собствено да участват в процеса на създаването и обучението им и тук е ролята на Стопанска Академия, която би следвало да протегне ръка и да се адаптира към техните изисквания. Община Свищов би могла да създаде преференциални условия в рамките на допустимото от закона и да спести всички възможни разходи на подобни фирми, за да ги накара да създадат или преместят своята дейност тук. Ниски местни данъци и такси, ниски наеми или дори безплатно ползване на помещения, преки и косвени облекчения и преференции, са част от подобна политика. Комбинацията от наличие на кадри, ниски разходи на производствена дейност и труд и добра съпътстваща логистика, може да направи Свищов конкурентен. Разбира се, подобна идея може да бъде реализирана с много труд и усилия, като без съмнение възможностите на един човек биха били крайно недостатъчни.

Опитах се да предложа на ръководството на Стопанска Академия и Община Свищов тя да бъде обсъдена, но получих отрицателен отговор, с обяснението, че по този начин в общежитията щели да бъдат настанени емигранти. Всеки разумен човек може сам да прецени доколко едното има общо с другото. Очевидно нашата община е като страната на чудесата от приказката за Алиса, където дясното е ляво и кривото е право.

Щом свищовските институции предпочитат да оставят сградния фонд на общежитията и на бившия стол да се руши, нека носят последиците от тези си решения. Аз бих вложил усилия в опит да реализирам подобен амбициозен проект и дори и да не се получи, поне ще знам, че е направено всичко възможно. Осъществяването на тази идея е част от икономическата ни програма за възстановяване на Свищов и Общината и я предлагаме на вниманието на нашите съграждани.”

1899 преглеждания0 коментара
bottom of page