top of page
Снимка на автораПлощад Алеко

Момчил Костов: В управлението на общината предвиждаме да има специален ресор за работа със свищовска


Понастоящем без външна помощ и ресурс е невъзможен опит за възраждане на града

Част от нашата програма за управление на Община Свищов е определянето на ресорен заместник-кмет, който да следи и развива отношенията с огромния брой представители на свищовската общност у нас и в чужбина. Според нас това е огромен неизползван ресурс, на който задължително трябва да бъде обърнато специално внимание.

Статистиката за демографското развитие на града през последните десет – петнадесет години е покъртителна – Свищов е най-бързо изчезващият български град, при все, че тенденциите в много други градове в Северна България са негативни. От град с население над 35 000 жители, понастоящем видимо той се е свил до много по-малки размери. Хората, които са напуснали са именно младите и инициативните, личностите с качества и потенциал, като понастоящем връзката им с управлението на родния им град е напълно прекъсната.

Елементарна калкулация показва, че става въпрос за хиляди хора, като броят им за съжаление се увеличава ежедневно и в един момент жителите, останали в родния град, може да се окажат по-малко от напусналите го. Нека не забравяме, че това не е първата свищовска емигрантска вълна, като такива е имало преди и след Освобождението, след 9 септември 1944 г. и др.

Това е едновременно трагична загуба, но и огромен неизползван ресурс. Твърде наивно е да лъжем съгражданите си, че мнозинството от тези емигранти някога ще се върнат да живеят обратно в Свищов. Веднъж напуснали града, хората си създават семейства, условия за живот другаде, кариери и т.н., като истината е, че в нашата община в обозримо бъдеще не може да им се предложат конкурентни условия.

Няма пречка обаче „бившите свищовлии” да запазят връзката си с родния град. Живея и работя в Гърция – също емигрантска нация с огромна диаспора в САЩ, Австралия и Канада. Понастоящем в тези страни има големи лобистки организации, чрез които се прокарват гръцки политически и икономически интереси, именно от гръцките емигранти. Тези организации имат пряка връзка и са подпомагани от гръцката държава. Без да идеализирам подобен модел на социално развитие, смятам, че има от какво да се поучим в това отношение.

Наше мнение е, че понастоящем без външна помощ и ресурс е невъзможен опит за възраждане на града и общината. Свищов видимо е неглижиран от собствената си централна власт. За да се накара тежката и тромава българска политическа класа и администрация да обърне внимание на Свищов са необходими огромни синхронизирани усилия на десетки хора, имащи сантимент към него. Това са нашите хора в София, големите градове, чужбина. Организации като тези на свищовлиите, живеещи и работещи в София са безценен инструмент за оказване на подобно влияние.

Дори и само да успеем да запазим връзката на тези бивши свищовлии чисто културно, това пак би било ценност за Община Свищов. Всички съграждани виждат какви чудеса правят доброволците от сдружение „Рисувай с нас” покрай летния градски фестивал „Реката”, събрал на свищовска земя „нашите” хора от Лос Анжелис, Лондон, та чак до Австралия. Свищовските емигранти пазят духа на града може би по-добре от останалите в него и това не е от вчера - градът ни винаги е имал връзка с развитите общества чрез своите емигранти.

Това налага съвсем различен подход от съществуващия в работата с „бившите свищовлии”. Действията на настоящата администрация към тях са крайно неадекватни, резултатите – незадоволителни, потенциалът – нереализиран.

Напусналите Свищов временно или постоянно са хора с огромен опит, позиции и експертиза, голяма част от които са готови да работят не за заплата на 30-то число като повечето чиновници, а в името и в помощ на родния си град. Нужна е единствено добра координация, стратегически правилно целеполагане, приоритизиране на важните за града и общината проекти, добронамерен и последователен подход към тях. Това са естествените липсващи експерти на тази слаба и неефективна администрация. Недопустимо е този огромен човешки ресурс да бъде игнориран и проектът „Гражданско единство” на „Площад Алеко” чрез номинирането в листите на знакови имена от тази общност иска да покаже какво смятаме да направим занапред в управлението на Община Свищов в тази посока.

958 преглеждания0 коментара

Последни публикации

Виж всички
bottom of page