След три до пет години от Свищов до Русе и Велико Търново ще може да се стига за не повече от 40 минути
С Решение № 14818 от 30 ноември 2018 г. по административно дело № 2721/2018 г. Върховният административен съд отхвърли жалбата срещу Решението по оценка на въздействието върху околната среда на Министъра на околната среда и водите, с което се одобрява осъществяването на инвестиционно предложение (ИП) за „Автомагистрала Русе – Велико Търново“ по комбиниран вариант, с изпълнение на габарит А 27.
Решението на съда е окончателно и не подлежи на обжалване. Така Свищов успя да „спечели“ близостта до трасето за сметка на амбициите на Горна Оряховица и ще има според проекта две точки за връзка с бъдещата автомагистрала при с. Пиперково в посока Русе и при с. Страхилово в посока Велико Търново.
Окончателното решение на съда идва една година след започването на процедурите по обсъждане на вариантите за разположението на трасето. През м.октомври 2017 г. започнахме публична кампания, паралелно със създаването на нашия сайт, а впоследствие тази кауза легитимира и обществено инициативата за съдаване на едноименното сдружение в местен и национален план. Именно „Площад Алеко“ първи алармира, че в резултат на решението на държавата откъде ще преминава магистралата, зависи до голяма степен има ли въобще някакво бъдеще град Свищов. Алтернативата беше той за пореден път ще остане изолиран инфраструктурно и логистично от страна на централната власт. Голямото значение на свършената от нас работа през изминалия период се признава и в самия акт на съда: „В случая възраженията и исканията на заинтересованите лица са противоположни. Докато в становището на жители на с. Хотница се настоява крайният вариант на трасе на магистралата да е максимално близо до предложения вариант „син", в декларация от общинския съвет при община Свищов се заявява подкрепа за „комбиниран вариант", като се посочва, че изборът на „син вариант", разполагащ трасето на магистралата от източната страна на гр. Бяла и източната страна на съществуващия път Русе - Велико Търново би направил бъдещата магистрала нефункционална и практически неизползваема.”
По-нататък в мотивите към решението се казва още: „По повод искането на жалбоподателите крайният проект на трасето да бъде максимално близо до „вариант син“ и видоизмененият „вариант син“ на „Лардж Инфрастръкчър Проджекст" ООД, възложителят изразява позиция в становището си, че „комбинираният вариант“ е оценен като най-балансиран по отношение на околната среда и в социално-икономическо отношение, и реферира към декларациите от общинските съвети при общини Свищов и Павликени, както и становищата на общините, подкрепящи комбинирания вариант. „Комбинираният вариант“ дава възможност за включване в трафика на северозападните общини, поради което социалният ефект е по-голям.“
Въпросната декларация на Общински съвет – Свищов бе приета единодушно по предложение на общинския съветник и съосновател на „Площад Алеко“ адв. Калин Костов.
Самото строителство на магистралата ще започне по информация от АПИ не по-рано от втората половина на 2019 г., но решението на ВАС предопределя, че когато и да бъде осигурено финансирането за него, Свищов няма да бъде заобиколен.
По повод акта на съда адв. Калин Костов коментира:
„Не знам дали хората в града си дават сметка какъв голям успех постигнахме заедно! За първи път от много години в пряка конкуренция с интересите на други населени места Свищов излезе победител и запази шанса си за развитие, който щеше да бъде окончателно отнет, ако беше прието другото решение. Никой инвеститор не би отишъл да създава бизнес в населено място, до което няма практически достъп, така че тази магистрала е абсолютно задължителна предпоставка, за да се случи в Свищов каквото и да е бизнес начинание. За развитие на туристическия потенциал това важи в още по-силна степен. Градът е разположен на най-южната точка на река Дунав и е естествен транспортен център от международен мащаб. От тук минава най-прекият път от Западна Европа към Босфора и Егейско море. Недопустимо е град с подобно разположение да остава встрани от националните комуникационни връзки. Срещнахме невероятно много и тежки препятствия по пътя си до това решение. Виждате, че опонентите на Свищов обжалваха до последно избраното трасе и забавиха проекта с една година.
Радвам се, че моделът по който работихме доказа своята ефективност – на каузата на „Площад Алеко“ откликнаха много наши съграждани и свързани със Свищов хора, живеещи и работещи в София и конкретно в институциите, от които зависеше вземането на това решение и неговата защита в съда. Свищов създаде лоби сред „своите“ хора, които макар и не живеещи понастоящем в града показаха, че го обичат и не са го забравили. Без вас, уважаеми приятели, нямаше да успеем. Много искам този модел на работа да продължи и занапред, защото ни предстоят още по-сложни и тежки предизвикателства. Работата тепърва започва – спешно необходими са реализирането на проект за обходен път на Свищов и бърза пътна връзка между този обходен път и брега на река Дунав с бъдещата магистрала, които да завършат реинтегрирането на града ни. Аз условно наричам тази идея „Да върнем Свищов на картата на България и Европа“. Няма да стане днес или утре, но нашите съграждани не бива да губят надежда, че предстоят по-добри времена. Просто трябва да се работи упорито и по интелигентен начин.“