top of page
Снимка на автораПламен Борисов

След 70 год. плевенчани успяха да реализират идеята си за паметника на героите от Дойранската епопея

Актуализирано: 16.12.2019 г.


С тържествена церемония днес в Плевен беше открит паметник в чест на ген. Владимир Вазов и 9-та пехотна плевенска дивизия, в която е част и 33-ти Свищовски полк.

Формирана през 1904 г. в Плевен, като в състава и влизат 2 бригади – 4-и пехотен Плевенски полк, 17-и пехотен Доростолски полк, 33-и пехотен Свищовски полк и 34-и пехотен Троянски полк, както и 9-ти дивизионен артилерийски полк. Дивизията участва през Балканската война и Първа световна война. През Балканската война (1912 – 1913) към дивизията е създадено „балонно отделение“. Разформирана е през юли 1919 г.

Владимир Вазов е роден на 14 май 1868 г. в Сопот и е осмото дете в семейството на Минчо Вазов и Съба Хаджиниколова. Негови братя са писателят Иван Вазов, генералът Георги Вазов и политикът Борис Вазов. Той ръководи българските части по време на успешната отбранителна операция при Дойран по време на Първата световна война.

Мемориалът представлява художествена композиция от 5 скулптури на генерал Владимир Вазов и четирима от неговите войници.

„Ако трябва да разкажем всичко за паметника ще е необходимо да се върнем в 30-те години на миналия век. Тогава е първата инициатива, дори е направена и първа копка. Събрани са необходимите пари, но идва 9 септември 1944 г. и средствата изчезват. През 2000 г. отново е подета инициатива и е поставен паметен знак, но само това. В началото на 2018 г. в Плевен беше създаден инициативен комитет. От месец март, на практика, започна активната кампания за набиране на средства и представяне на проекти. Сега, година и половина по-късно, ще видим един прекрасен паметник – цяла композиция от пет фигури. Монументът възлиза на малко над 220 000 лв.”, разказа министърът на Отбраната Красимир Каракачанов.

Кметът на Плевен Георг Спартански произнесе дълбоко затрогваща реч пред стотиците хора, присъстващи на събитието.

33-ти пехотен Свищовски полк е Формиран е през 1903 г. от състава на 9-ти пехотен резервен полк. По време на Балканските и Първата световна война носи знамето, предвидено за 5-та опълченска дружина в Руско-турската война (1877-1878 г.).

През Първата Балканската война (1912-1913 г.) полкът участва в обсадата на Одрин, води боеве източно от с. Кемал, при Чаталджа, срещу форта Каракол Нокта, при Сиври Кая, в атаката на южния скат на Чатал тепе и Безименната висота.

През Втората балканска война (1913 г.) завзема прохода „Св. Никола”, вр. Ощра, вр. Копатник.

През Първата световна война в 1915 г. участва в боевете при Черни връх и селата Селачка, Извор, Дряновец, Върбица и Боровац, при с. Преконоге, вр. Грамада, вр. Магашка Чука, с. Скирача, с. Орлеан. През 1916 г. воюва при с. Петорак – Арменохор, при с. Кенали, Меджедли и Негочане. През пролетта на 1917 г. води боеве при с. Долджели, а през 1918 г. – при опорните пунктове: Солун, “Канарата” и “Свищов”, а в края на войната е на Южния фронт, където води сражения над Дойран. Днес на 6 км от село Цръничани, по стария български военен път към Калатепе, в местността “Трите чешми”, се намира гробището на 33-ти пехотен Свищовски полк. Надгробните паметници са натрошени, а гробовете – разкопани. Паметникът на загиналите на 6 май 1917 г. войници, подофицери и офицери от полка е взривен. Полкът се разформира на 8 юли 1919 г. От личния му състав се формира 3-та дружина на 4-ти пехотен полк.

От 5 юни 1937 г. наименованието 33-ти пехотен Свищовски полк се дава на 2-ри пехотен Искърски полк. Полкът получава знаме на 3 октомври 1937 г. в с. Паламарца. От 1941 г. до 1943 г. полкът е изпратен на Прикриващия фронт. Участието си в заключителния етап на Втората световна война в състава на 5-та Дунавска дивизия полкът приключва на 6 декември 1944 г.

През 1929 година в Свищов, в двора на старата казарма, близо до Часовниковата кула, е издигнат паметник на 33-ти пехотен Свищовски полк. Монументът е изграден с дарения.

Храбростта на неговите войници и офицери е възпят в известния марш „Дунавци”.

Този паметник не е важен само за плевенчани, важен е целият български народ. Свищовлии могат да бъдат горди, че техните прадеди са дали живота си за свободата и обединението на България. Слава на героите!

По време на емоционалната церемония по откриването на паметника присъства Пламен Борисов член на Площад Алеко, който направи фоторепортаж на събитието.

69 преглеждания0 коментара

Последни публикации

Виж всички

Comments


bottom of page