Заместник – министър Петър Николов: "Свищовското висше училище се ползва от подкрепата на държавата!"
Заместник-министърът на образованието и науката посети Стопанска Академия „Димитър А. Ценов” по повод юбилея на катедра „Застраховане и социално дело”. На него присъстваха представители на всички водещи застрахователни дружества в България, председателите на браншовите им организации и държавните регулаторни органи, като в изказването си при откриването на кръглата маса и в интервюта пред местните и национални медии, той даде ясен политически знак, че Стопанска академия се ползва с пълната подкрепата на държавата.
Д-р Петър Николов подкрепи висшето училище и гарантира неговото съществуване, въпреки немалкото спекулации по тази тема сред местната политическа общност, включващи и приемане на декларация на Общинския съвет през м. февруари тази година, в чийто текст се изразяваше загриженост относно намаляването на приема в обучението – държавна поръчка във висшето училище – неизбежен процес, резултат на политиката на държавата за преструктуриране на приема на национално ниво.
Форумът на катедра „Застраховане и социално дело” е изключително важен, защото катедрата е първата и дълго време единствена в страната, извършваща профилирано обучение на студенти в тази професионална област, и управленските кадри на всички застрахователни дружества, застрахователни брокери и посредници, както и управителите на регулаторните органи са възпитаници на свищовската Алма матер.
Именно връзката между преподаването във висшите училища и изискванията на практиката, на бизнеса и пазара на труда са предмет на законодателни промени, инициирани от народните представители и екипът на Министерството на образованието и науката. Заместник – министърът акцентира, че бъдещето на свищовското висше училище е именно в подобна пазарна ниша, която тепърва ще се оказва изключително перспективна.
д-р Петър Николов сподели: „Дълги години Академията робуваше на масовостта при обучението. Не промени навреме модела си на работа при рязко влошаващи се демографски тенденции, включително и преразпределение на населението в рамките на самата страна. Това съвпадна и с въвеждането на национална политика на преориентиране на обучението към приоритетни специалности, които се търсят. За съжаление, икономиката и администрацията и управлението не са сред тях, защото завършващите ги студенти, според всички данни на националната статистика, най-често не работят на места, свързани с това, което са учили. Това изисква пренастройване на обучението, което силно да извежда на преден план качеството, за сметка на количеството. Именно това е предизвикателството пред академичната общност и аз виждам от участващите във форума, че Свищов трябва да има капацитета да се справи!”
В рамките на посещението си д-р Николов бе приет от заместник – ректора на висшето училище доц. Тодор Кръстевич, заедно с бившия ректор на Академията проф. Нено Павлов, понастоящем председател на фондация „Проф. д-р Велеслав Гаврийски“ – София, като получи ценен подарък от ръководството на училището и сдружение „Площад Алеко” – книгата „Свищовски родови хроники” с автор изтъкнатия краевед д-р Мария Тошева, която представя историята на старите свищовски семейства.
Бъдещето на Стопанска Академия коментира и адв. Калин Костов, съосновател на "Площад Алеко" и член на политическия екип на Министъра на образованието и науката, придружаващ д-р Николов при срещите му във висшето училище: „Свищовската общественост трябва да е спокойна за отношението на държавата към делото на Димитър Ценов. Би било абсурдно, именно когато имаме представител там, да се приеме, че е налице някаква тенденциозност или негативизъм, каквито гласове често се появяват в публичното пространство. Истината е, че системата се пренастройва и за нас тази промяна е изключително болезнена, защото вследствие на погрешни стратегически решения при предходното управление изпаднахме в ситуация да не сме адекватни на съвременните изисквания. Екипът на министерството счита, че Академията е неизменна и важна част от националната академична карта и че доколкото на местно ниво се предприемат стъпки към реформа на обучението, сътрудничество с общината и националните работодатели в практически измерими параметри, те ще срещат подкрепа и съпричастност. Държавата гледа с добро око на висшето ни училище, но ние трябва да извървим много сериозен път на вътрешни реформи, свързани с промяна на начина ни на мислене и работа, за да стигнем там, където искаме. Сега всичко зависи от нас самите!”