top of page
Снимка на автораПлощад Алеко

Адв. Калин Костов: Законовите промени срещу плагиатството във висшето образование са и лична победа,


Общинският съветник от Свищов и преподавател по правни науки в Стопанска Академия е сред авторите на ключови текстове за промяна на Закона за висшето образование и Закона за развитие на академичния състав.

В началото на месеца бяха гласувани и приети на второ четене от Народното събрание промени в ключови закони свързани с регулиране на процесите във висшето образование. Знакова роля в подготвянето и прокарването им на национално ниво имаше общинският съветник от Свищов и преподавател по правни науки в Стопанска Академия адв. Калин Костов. Според приетите поправки ще могат да бъдат отнемани научни титли и да бъдат отстранявани от длъжност учени, които са си послужили с плагиатство и академични измами, за да се сдобият с научни звания. Съответно, университетите и техните ректори, които системно неглижират подобни практики или дори скрито ги поощряват поради конфликт на интереси или други отношения на обвързаност, ще бъдат санкционирани – университетите могат да загубят акредитацията си за обучение по съответните докторски програми, а ректорите дори поста си, като решение за това може да бъде инициирано от Министъра на образованието.

Дългоочакваните промени най-накрая слагат край на неконтролируемото до този момент произвеждане на научни кадри от университетите, настъпило след като през 2010 г. предишният централизиран контролен орган за присъждане на научни звания ВАК (Висша атестационна комисия) бе закрит, а на висшите училища и научни институти бе дадена възможност сами да организират конкурсите и да присъждат научни титли.

Според приетите поправки в закона се предвиждат минимални изисквания, на които кандидатите за научни степени трябва да отговарят, както и система за тяхното оценяване. За първи път се регламентира и санкционирането на плагиатството, което е едно от най-честите нарушения, но до този момент нямаше ясна законова база за установяването му и борбата с него. При подадени сигнали за плагиатство към Министъра на образованието, той чрез специализиран орган – Комисия по академична етика, ще разследва и ще има право да установява извършените нарушения. В системата на висшето образование вече няма да има недосегаеми, като дори ректорите могат да бъдат обект на разследване и отстраняване при доказани нарушения от тяхна страна – нещо, което до този момент беше почти невъзможно по силата на текущите правила регулиращи университетската автономия.

Адв. Калин Костов, който от години води борба срещу плагиатството и неакадемичните практики не само в Свищов, но и в национален мащаб, е един от основните инициатори за прокарването на революционните текстове, в качеството му на съветник в кабинета на Министъра на образованието. Пред „Площад Алеко“ уволняваният неколкократно именно от ректора -плагиат Величко Адамов окачестви като голяма победа приетите законови поправки и благодари на всички колеги и съмишленици, работили неуморно за тях. Той сподели: „Моя лична мисия бе да се намери противодействие на набиращите все по-застрашителни размери практики на академични измами в България. Професор в България се превърна в мръсна дума, защото, при сега действащата система такива станаха ловки опортюнисти, на които липсват необходимите знания и капацитет, а допълнително при проверка на авторството на „творбите” им се открива, че те дори не са и техни. Да се прокарат в пленарна зала промените беше истинско предизвикателство и битка – срещнахме яростен отпор от определени кръгове, които са превърнали университетите от храмове на науката във феодални владения и средство за трупане на печалби. Аз посветих една голяма част от живота си да се боря с тези недъзи на системата и вярвам, че с приетите законови промени успяхме да постигнем по-голяма прозрачност и справедливост. Вярвам, че времето ще докаже правотата ни.“

Публикуваме и интервю на адв. Калин Костов за ТВ Нове на КТ Видеосат.

311 преглеждания0 коментара
bottom of page