top of page

Обществени обсъждания ще предопределят дали Свищов ще ползва бъдещата магистрала Русе - В.Търново

  • Снимка на автора: Площад Алеко
    Площад Алеко
  • 9.11.2017 г.
  • време за четене: 4 мин.

© Google Maps

За периода 28 Ноември – 1 Декември 2017 г. са предвидени да бъдат проведени обществените обсъждания на Доклада за оценка въздействието на околната среда (ДОВОС) и Доклада за оценка степента на въздействие (ДОВС) на бъдещата автомагистрала Русе – Велико Търново в общинските администрациии в общините Русе, Велико Търново, Горна Оряховица, Полски Тръмбеш, Павликени, Бяла, Ценово, Борово, Две могили и Иваново. Именно през землищата на селища в тези общини е предвидено да преминава трасето на бъдещата автомагистрала. Това става ясно от официалната покана и придружаващите документи, публикувани на електронната страница на Агенция „Пътна инфраструктура”. Докладите предмет на обсъждане са изработени от „Данго проект консулт” ЕООД и предвиждат вече официално три варианата за разположение на трасето на бъдещата магистрала. Те условно са озаглавени „червен”, „син” и „комбиниран” и са с дължина съответно 131,825 км., 121,600 км. и 133,240 км. Бъдещият аутобан се предвижда да свързва градовете Русе и Велико Търново и ще започва от предвидения за бъдещо изграждане нов мост на р. Дунав, находящ се на около 3 км. източно от вече съществуващия „Дунав мост” край Русе. Предвижда се магистралата да заобиколи от запад гр. Велико Търново, а краят и ще е след гр. Дебелец, като ще прави връзка със съществуващите главни пътища в посока Прохода на Републиката (Хаинбоаз) и Габрово – Шипка. Тя трябва да използва различен маршрут от досегашния главен път, като по този начин се елиминира изключително натовареното съществуващо трасе между Русе и Велико Търново.

Изборът на трасе измежду посочените три варианта обаче е ключов за връзката с градовете Русе и Велико Търново, а чрез тях и с останалите национални и международни транспортни коридори на Свищов и селата източно от него. Според представените проекти, огромен неразрешим проблем за Свищов би представлявал евентуалният избор на т.нар. „син” вариант, който обаче става все по-вероятен предвид силния лобистки натиск на ключови депутати, свързани с гр. Бяла и гр. Горна Оряховица.

На практика „червения” и „комбинирания” варианти на трасето се отличават помежду си твърде малко. Те предлагат решение на обхода на гр. Бяла, който ще прави бъдещия път в западна посока, приближавайки го до Свищов. При навлизане от посока Русе трасето последователно ще преминава между селата Горно Абланово и Екзарх Йосиф при „червения” вариант (Обретеник и Екзарх Йосиф при „комбинирания”), движейки се в югозападна посока ще пресече общинския път Горно Абланово – Обретеник, като и при двата се предвижда да премине р. Янтра с голямо мостово съоръжение югоизточно от с. Белцов. Развитието на трасето преминава между с. Ценово и с. Пиперково, като при км. 61+405 се пресича от републикански път II-54 „Свищов – Бяла“, който преминава под автомагистралата в пътен подлез. При това пресичане е предвидено изграждането на пътен възел тип „полудетелина“, като поради специфичните теренни особености, пътните връзки ще бъдат устроени изцяло северно на републиканския път. Именно там ще е най-близкия вариант за връзка на магистралата с гр. Свищов, като отстоянието до мястото на тази връзка ще е около 30 км. Продължавайки на югозапад, пътят ще премине южно от с. Пейчиново и между с. Страхилово и гр. Полски Тръмбеш ще пресече и сегашния път Свищов – В.Търново, където ще е втората възможна връзка на магистралата с гр. Свищов. Този пътен възел отстои на около 40 км. от града.

„Синият вариант” решава обхода на гр. Бяла от изток, което отдалечава евентуалните връзки на Свищов с нея толкова далеч, че съществуващите сега пътища стават много по-приемлив вариант за връзка с Русе и Велико Търново. По този начин магистралата би станала неизползваема за града ни. Трасето, според предвижданията на този вариант, преминава източно от гр. Борово, между гр. Борово и с. Пет кладенци, пресича републиканския път Бяла – Попово и след това върви на юг, но източно от съществуващия главен път Русе – В.Търново, чак до с. Самоводене, където завива рязко на запад, за да направи обхода на гр. Велико Търново от тази посока. Евентуална връзка на съществуващия път към Велико Търново на трафика от Свищов би могла да бъде направена единствено на пътен възел „Каранци”, като селото, отстои североизточно от гр. Полски Тръмбеш и би наложило пътуващите в посока Велико Търново на практика да правят допълнителни километри в посока Русе, за да се включат в магистралата, което би обезсмислило въобще използването и. Разликите между евентуалните предвидени точки на включване са около 20 километра при Ценово/Пиперково и около 15 километра при Страхилово/Полски Тръмбеш.

„Синият” вариант би облагодетелствал силно градовете Бяла и Горна Оряховица и би бил в ущърб на Свищов, Павликени и с. Ценово, поради изнесеността си силно в източна посока. „Червеният” или „комбинираният” вариант биха дали бърза връзка на града ни с областните центрове и националната и международната пътна мрежа. По този начин би се съкратило значително пътуването в тази посока като времетраене, а впоследствие много по-евтино и с по-малко затруднения държавата би могла да инвестира в изграждане, развитие и поддръжка на отклоненията към Свищов, поради по-близките отстояния.

В коментар за „Площад Алеко” кметът на община Ценово д-р Петър Петров заяви, че за Ценово, изборът на маршрута, преминаващ през неговата община е ключов за развитието на селищната система и местната икономика. Сподели опасенията си от вземането на решение, основано на лобистки натиск и заяви, че Община Ценово би била благодарна на всяка форма на съдействие и обществен натиск в полза на избор на вариант, който е изгоден и за други общини и населени места.

 

Изтеглете план за магистралата от гр. Русе до гр. Бяла от този линк

План за магистралата от гр. Русе до гр. Бяла

Изтеглете план за магистралата от гр. Бяла до гр. Велико Търново от този линк

План за магистралата от гр. Бяла до гр. В.Търново

bottom of page