Евроизбори 2019 в Свищов - кой с кого?
- Площад Алеко
- 1.05.2019 г.
- време за четене: 3 мин.
Форматът ГЕРБ–СДС бе възпроизводен и в Община Свищов
„Коалиция За Свищов” се идентифицира с „Демократична България” и даде заявка за трайни бъдещи отношения в този формат

Предстоящите на 26 май евроизбори предизвикаха сериозно прегрупиране сред местните представители на участващите в тях национални партии и коалиции.
Докато по отношение на традиционните партии БСП, ДПС и формациите в патриотичния сектор не се предполагаха някакви изненади, то с интерес се очакваше как ще реагират местните структури на анонса за обединение във формат Европейска Народна Партия на големия партньор в управляващата коалиция на национално ниво ГЕРБ и непредставения в Народното събрание бивш член на Реформаторския блок СДС.
СДС на местно ниво е един от мандатоносителите на „Коалиция За Свищов”, която е опозиционна формация в общината, а нейният лидер Емил Димитров е и бивш заместник-кмет в предходното управление на кмета Станислав Благов, което е остро критикувано именно от настоящата управленска конфигурация, основна част от която е местната структура на ГЕРБ.
Отговорът възможно ли е взаимодействие дойде от съвместна пресконференция на лидерите на ГЕРБ и СДС в града д-р Кристиян Кирилов и Емил Димитров и проф. Андрей Захариев – бивш лидер на синята партия и Председател на Общинския съвет в мандат 2003-2007 г. по време на втория мандат от управлението на „Коалиция За Свищов” и кмета Благов. Тя бе проведена на 23 април непосредствено преди Великден. На нея тримата участници обявиха намеренията си за съвместна работа във връзка с предстоящите избори за Европарламент и показаха, че са загърбили досегашните си различия. А те бяха дотолкова остри, че на балотажа на местните избори през 2015 г. ГЕРБ избра да подкрепи кандидата на БСП Генчо Генчев вместо лидера на „Коалиция За Свищов” Станислав Благов и като резултат въпреки, че коалицията има най-много общински съветници, тя е опозиционна формация, а управлението е изградено на основата на групите на БСП, ДПС и ГЕРБ.
„В град Свищов постигнахме необходимото споразумение – ГЕРБ и СДС да работят заедно на предстоящите Евроизбори, като по този начин ние се присъединяваме към европейския призив за обединение.“, обяви д-р Кристиян Кирилов. „Нашата цел е спечелване на Европейските избори, както на национален, така и в общински план, за което двете политически партии ГЕРБ и СДС ще работят съвместно.“, добави още той.
От своя страна голяма част от общинските съветници и активистите на „Коалиция За Свищов” обявиха подкрепата си за националното обединение Демократична България съставено от либералната „Да България”, ДСБ и вече преименуваните вследствие на съдебно решение Зелени. В изказванията си както общинските съветници от Коалицията, така и представителите на „Да България” обявиха, че това обединение ще послужи като основа за явяването им на местните избори наесен и вероятно ще има по-траен и устойчив характер.
По този начин „Коалиция За Свищов” припозна за свой основен политически носител и се идентифицира на национално ниво именно с партиите от Демократична България. Неофициално се очаква брандът на коалицията да бъде запазен като ще се търси и широко гражданско участие. В свое обръщение от 28.03.2018 г. партиите от Демократична България се обявяват за крайна опозиция на настоящото управление на общината.
Предмет на догадки е какъв ще бъде точният бъдещ формат на „Коалиция За Свищов”, като очевидно е, че едва ли ВМРО ще бъде интегрална част от нея, както е понастоящем. Неясно е и каква ще е позицията на СДС на местния вот, след като пътищата на предстоящите евроизбори между партията, която бе основен градивен елемент на „Коалиция За Свищов” през годините и самата коалиция се разделиха.
Заемането на ясна позиция от страна на „Коалиция За Свищов” по повод национални избори внася яснота и стеснява нейния идеен профил, който през годините оставаше на втори план поради силния мажоритарен елемент, концентриран върху личността на Станислав Благов, управлявал общината като кмет в продължениена 16 години от 1999 г. до 2015 г.
Преструктурирането и разпадането на старото дясно осъществено чрез отделянето на СДС от либералните формации „Да България” и ДСБ, последвано и от формирането на самостоятелен десен консервативен политически проект от страна на д-р Петър Москов дават поле за анализи дали на общинско ниво ще последват подобни процеси. Събитията по повод евровота обаче дават насоки какво да очакваме през октомври.

