„Скандалният бивш ректор Стопанската академия "Д. А. Ценов" в Свищов е бил избран за висш ръководен пост в една от застрахователните компании на Христо Ковачки - "ОЗОК инс". Това става ясно от решение на Комисията за финансов надзор (КФН), с което тя отказва да го одобри за ръководител на функцията по съответствие (compliance officer). Основният аргумент на регулатора е, че той няма "подходящ професионален опит в областта на контрола по спазване на правилата". Причината е, че според представената автобиография на Адамов неговият опит е придобит изключително в сферата на висшето образование и науката, а не в областта на застрахователната дейност.“
Така започва пространна статия на авторитетния икономически седмичник „Капитал“ посветена на бившия ректор на свищовското висше училище, в която детайлно се прави ретроспекция на деянията му по време на мандатите на управление в периода 2007 – 2015 г.
Изводът на изданието е, че така държавният регулатор се измъква от сериозен репутационен проблем.
Това означава, че сега "ОЗОК инс" ще трябва да си търси друг compliance officer вместо 68-годишния пенсиониран професор. Длъжността е важна, доколкото е преценена като задължителна и подлежаща на контрол не само от българските закони, а и от европейските правила. Тя е особено важна и предвид динамично променящата се регулаторна среда в застраховането.
Ръководителят на функцията по съответствие трябва да съветва мениджмънта на застрахователя относно спазването на законите, подзаконовите актове, непосредствено приложимите актове на компетентните органи на Европейския съюз и вътрешните актове на застрахователя. Също така, трябва да оценява възможния ефект от промени на правната среда върху дейността на компанията и да идентифицира рисковете от неизпълнението на нормативните изисквания.
„Крушката си има опашка“ – заяви за “Площад Алеко“ общинският съветник адв. Калин Костов. „По времето на мандатите на Адамов изпълнителният директор на ОЗОК Инс Александър Личев „получи“ докторска степен именно в катедра „Финанси“ и бе назначен като преподавател без ден трудов стаж и на практика получаваше заплата, без въобще да е виждан в коридорите на Стопанска Академия. Дружеството бе избрано да застрахова висшето ни училище, а ректорът Адамов и проф. Теодора Димитрова получаваха солидни месечни хонорари по граждански договори от него. Както се казва пито – платено. Това е само една от многобройните схеми, по които се източваше Академията през тези години. За съжаление прокуратурата така и не пожела да види истината за действията на този човек и обществото остава с впечатление, че той си замина неназакан. Той дори не бе уволнен от Академията, а единствено пенсиониран. От друга страна обаче, за мен е важно, че държавата с отказа си да му повери управлението на обикновено застрахователно дружество показва ясно колко струват всичките му трудове и „велик“ управленски опит. Да се замислят тези, които все още хвалят и превъзнасят времената в които той управляваше Стопанската Академия“
Площад Алеко публикува линк към статията на колегите от „Капитал“ и решението на Комисията по финансов надзор: