top of page
Снимка на автораПлощад Алеко

Псевдозелени лобисти оспорват избраното трасе на магистралата Русе - В.Търново, застрашен е достъпът


Уважаеми съграждани,

На 31.10.2018 г., Върховният административен съд ще проведе вероятно последното заседание по делото, заради което строителството на автомагистрала „Русе – Велико Търново” се бави вече почти цяла година.

С безумни по своята същност аргументи, група псевдозелени лобисти подават две жалби срещу одобрения ОВОС на проекта, след като окончателно бе избран благоприятстващия Свищов „комбиниран вариант” на трасето на магистралата. Едната група лобисти, представящи се като еколози – любители от с. Хотница - Великотърновско, водени от Господин Гюров, внася жалба срещу екооценката на трасето, за да не минава покрай селото и да замърсява шумово същото. Другата група лобисти, обединени в сдружението „Граждани за пътен контрол”, почти едновременно подават втора жалба, с искане трасето да бъде определено по любимия им „син” вариант, да преминава почти през центъра на село Поликраище и Горна Оряховица и по този начин напълно да изключи западния обход на гр. Бяла, който приближава магистралата до Свищов.

В крайна сметка съдът обединява двете дела и дължи общо произнасяне по случая. От тръгването на делото, което трябваше да приключи за максимален срок от шест месеца, жалбоподателите правят непрекъснато нови доказателствени искания, оспорват експертизи и настояват за уточнения.

Връзките между тези уж независими една от друга групи лъснаха с пълна сила през изминалата седмица, когато в националните медии се поде координирана атака срещу вече определеното трасе и се предложи реанимиране на отхвърления като напълно противоречащ на еконормите и свръхскъп като цена „син вариант”. Наети от двете сдружения софийски проектанти, представиха в престижен търновски хотел нов технически проект на трасето, който щял да бъде с 28 км. по-кратък и както може да се предположи,  напълно изолира гр. Свищов. Събитието бе обширно отразено медийно, а инициаторите съвсем безкористно са внесли проекта си в АПИ с предложение делото да се прекрати и АПИ да приеме да строи магистралата именно по него.

Ето какво казва ръководителят на проекта инж. Румен Марков, управител на “Лардж Инфрастръкчър Проджектс” ООД, което е изпълнител по поръчка на инициаторите пред медиите: „Трасето ще е с 28 км по-кратко от одобрения вариант и минава през населени места, които са икономически най-развити. Магистралите се правят освен за да поемат транзитния поток, и за населените места с развита икономика, тъй като ще им даде възможност да се доразвият. Този вариант на магистралата е и по-екологичен, защото трасето е по-кратко и ще се отделят по-малко вредни газове и въглероден диоксид, ще бъде положен по-малко асфалт и не на последно място – ще се пътува по-бързо”. С други думи, Свищов, като недобре развито икономически място няма смисъл да бъде подпомагано, фактът, че тук е най-южната точка на р. Дунав, че има действащ ферибот, че в бъдеще има основание да се мисли за мост на Дунав, няма никакво значение за този „специалист”!

Наглостта на представителите на Горна Оряховица наистина изглежда безгранична, защото още през м. май тази година държавата в лицето на МРРБ прие да „компенсира” града, чрез изграждане на скоростна връзка между индустриалната зона и летището им и трасето на бъдещата магистрала, за което се похвали един от основните поддръжници на фаталния за нас „син” вариант - депутатът от БСП Явор Божанков.

В крайна сметка от мащабите на организацията на тези събития и стойността на изработване на този изцяло нов проект става явно, че някой солидно плаща, за да придвижи трасето на бъдещия път в удобна за него посока.

„Площад Алеко” прие като своя мисия и кауза още от създаването си да направи така, че обичния от всички ни Свищов да не загуби за пореден път при геополитическото „раздаване на картите” в държавата, която непрекъснато го игнорира. Припомняме, че славното минало на града ни е унищожено на практика в 1900 г., когато е построена железопътната линия Русе – Велико Търново, която през Горна Оряховица се свързва със София и Варна, и Свищов остава в периферията на икономическата карта на България. Още през 1902 г., при новото административно-териториално деление на страната, той загубва статута си на окръжен град, какъвто е бил дотогава, а земите му са разпокъсани между Плевен, Русе и Велико Търново. Оттогава досега градът така и не се домогва до предишните си важност, значение и просперитет!

Понастоящем въпросът за включването на Свищов в големите инфраструктурни проекти на България е въпрос на живот и смърт! Ние сме изправени до стената и няма накъде да отстъпваме! Призоваваме от името на всички наши съграждани, общинското ръководство и ръководството на висшето ни училище Стопанска Академия „Д.А.Ценов”, които по тези въпроси досега действат синхронно, единно и компетентно, да заявят ясно пред всички национални медии и държавни институции, че Свищов няма да допусне зелени терористи, лобисти и интересчии да отнемат бъдещето му. Настояваме за свикване на кръгла маса в Свищов, която да начертае посоките на развитие на града в инфраструктурно отношение и включи нашите предложения в това отношение:

  1. Запазване на избрания „комбиниран” вариант за изграждане на автомагистрала „Русе – Велико Търново” с връзки при с. Пиперково и с. Страхилово с досегашната пътна мрежа, водеща към Свищов

  2. Изграждане на обходен път на Свищов и промяна на съществуващия проект за Общ устройствен план на града, чрез проектирането на такъв път в ниската част по брега на р. Дунав, с даване на възможност да бъде разширен капацитета на съществуващия ферибот и включване на бреговата ивица както на терена, собственост понастоящем на Йон Никулае, така и на терените на бившето военно поделение

  3. Проектиране на скоростна пътна връзка между най-южната точка на р. Дунава, където минава този обходен път и бъдещата автомагистрала по напълно нов маршрут, която да избягва преминаването през селата и осигуряване на ангажимент на държавата за финансирането на изграждането и

  4. Включване на вариант Свищов – Зимнич при обсъжданията за строителство на нов мост на Дунав в рамките на вече създадената проектна компания между българската и румънската държава

Това са ангажименти, чието реализиране надхвърля възможностите на която и да е политическа сила на местно ниво. Те са общо дело и „Площад Алеко” заявява предварителната си подкрепа за всеки, който работи по изпълнение на този план за спасяване на града през следващите години. Те са геополитическото решение, което може да съхрани Свищов, макар и отсега да е ясно, че ще трябват години, за да се случи то! Ние отлично знаем, че изпълнението на подобен амбициозен план изисква средства, които Общината понастоящем няма. Реализирането им зависи от отношенията с българската и румънската държава, от конкурирането с чужди интереси в същата област, от политически такт и умения, и именно в работата по осъществяването на тези идеи ще си проличи притежават ли управниците ни (без значение кои са те) нужните качества. Първата стъпка обаче си остава да съхраним извоюваното трасе на автомагистралата и да го измъкнем от лапите на псевдозелените лобисти! „Площад Алеко” ще изпрати свои представители на делото във Върховния административен съд, които да гарантират и подпомогнат каузата на Свищов в името на бъдещите му поколения.

Калин Костов, Общински съветник

849 преглеждания0 коментара
bottom of page