Внесената от общинският съветник Калин Костов декларация беше единодушно подкрепена от всички общински съветници и даде заявка за решителното намерение на свищовлии да защитят интересите си при проектирането на магистралата
Общинският съвет в Свищов прие единодушно декларация, в която изразява пълната си подкрепа бъдещото трасе на магистралата Русе - Велико Търново да минава максимално близо до територията на общината и да има осигурени достъпни довеждащи връзки до града. Пълна подкрепа за декларацията общинските съветници получиха и от кмета Генчо Генчев. Документът беше предложен от общинския съветник Калин Костов с мотива, че трябва да се направи всичко възможно да се защитят интересите на гражданите на общината. Според Костов целта е упражняване на силен институционален и обществен натиск централната власт да избере трасе, което в най-голяма степен защитава интересите на града. В приетата декларация общинските съветници настояват държавата в лицето на компетентните си институции, имащи отношение към този процес, при взимане на своите решения, да отчетат интересите на гр. Свищов, който е пренебрегван като ангажимент във връзка с изграждането на модерна довеждаща инфраструктура през последните десетилетия. Общинарите са убедени, че изграждането на “червеното” или комбинираното трасе ще е гаранция, че интересите на общината са защитени, защото Свищов ще има две потенциални връзки с магистралата на разстояние около 30 км от града. Местният парламент изразява с декларацията убедеността си, че така нареченият “син” вариант на трасето прави магистралата нефункционална откъм довеждащи пътища до Свищов и практически новата магистрала би била неизползваема от гражданите на общината. Разположението на бъдещето трасе е ключово за развитието на икономиката на общината. Ако посоченото в декларацията трасе не се реализира, това ще постави града в изолация, лишен от комуникация с областните центрове Русе и Велико Търново, а по този начин и с останалата част от страната. Ако Свищов остане изолиран по този начин, ще стане неконкурентоспособен и ще изостане в обществено-икономическото си развитие. “Считаме, че този път волята и решителността на жителите на Свищов следва да бъдат отчетени и гласът им да бъде чут!”, пише още в декларацията. Общинските съветници настояват представител на местната власт да бъде включен в обществените обсъждания в институции, групи и комисии, което ще гарантира прозрачност при взимане на решението. Пълният текст на декларацията може да свалите от тук.
Магистралата Русе-Велико Търново е сред приоритетните обекти, тъй като осигурява транзитния трафик по коридор 9 и международен път Е-85. Дължината и е 133 км. Вариантите за нея са три, условно наречени “син”, “червен” и комбиниран. Червеното трасе на магистралата обхожда Русе, минава успоредно по р. Дунав и пресича пътя Русе - Варна. След това преминава през селата Красен, Божичен и Иваново и пресича пътя Русе-Бяла. От там трасето отива до с. Пейчиново и продължава в южна посока през с. Иванча, Стефан Стамболово, Водолей, Хотница, Коритна. Синьото трасе в началото повтаря червеното, след което пресича пътя за с. Иваново, отива в южна посока и минава в близост до гр. Две могили, с. Батишница, Борово, Пет кладенци. Комбинираното трасе, което е предпочитано от експертите, започва на 3 км. от Дунав мост, пресича пътя Русе-Силистра и продължава в посока юг-югозапад. Предвидено е магистралата да пресече магистрала Хемус.
Дискусиите откъде да мине трасето с гражданите на Павликени, Горна Оряховица, Велико Търново, Полски Тръмбеш, Ценово и Бяла, Борово, Иваново и Две могили вече минаха. На 01 Декември бе обсъждането в Русе. Най-горещо мина дискусията в Горна Оряховица. Жителите на общината настояват да се реализира “синият“ вариант, който минава и най–близо до града. На общественото обсъждане жителите на Горна Оряховица заплашиха с протест, ако не бъде реализирано синьото трасе. Те готвят подписка ако трасето мине на повече от 30 км. от града, защото по техните думи това ще сложи кръст на общината. За жителите на Горна Оряховица трасето трябва да мине близо до града им, защото тук е най- големият ЖП възел в Северна България, имало и летище. По синьото трасе живеят около 80 000 души от общините Полски Тръмбеш, Стражица, Горна Оряховица, Лясковец. Според експертите обаче синьото трасе е несъвместимо с природните резервати и защитените зони. Освен това трасето е по-скъпо от другите варианти. В интервю за вестник “Янтра днес” Кольо Червенков - проектант на магистралата казва, че има по-благоприятни зони за строеж на трасето и такива, които са значително по-сложни за изпълнение. По думите му червеният вариант е най-оптималният за реализация.
“Tepeнът нa cиния вapиaнт e мнoгo пo-тeжък и тpyдeн зa peaлизaция. Мнoгo пoвeчe cъopъжeния нe caмo щe гo ocкъпят, нo и щe нaпpaвят пътя пo-oпaceн.”, казва още Кольо Червенков.
Магистралата трябва да бъде реализирана до 2022 г.