top of page
Снимка на автораПлощад Алеко

Темата за комарите беляза юнската сесия на общинския съвет


"Площад Алеко": Местната власт да се пребори за държавно финансиране на тази дейност

Нашествието на комари, белязало средата и края на месец юни, причинено от дъждовното време и високите нива на река Дунав през настоящата година, направи буквално невъзможен живота във вечерните часове както в Свищов, така и в селата от общината не само по поречието на реката, но и във вътрешността.

Не е тайна, че това е системен проблем за градовете и селата покрай Дунав, който има цикличен характер в зависимост от атмосферните условия през съответната година.

През годините борбата с комарите се е осъществявала чрез наземно или авиационно третиране или чрез комбинация от двете и е преминавала със спорен успех.

Проблемът предизвика истински взрив от коментари в социалните мрежи и бе обект и на граждански протест пред Общината.

Всякакви мнения – експертни и неекспертни и търсене на отговорност от общинските и държавните институции повиши градуса на общественото напрежение, като недоволството на хората достигна критични нива.

На проведената на 26 юни сесия на Общинския съвет темата за нашествието на насекомите присъства във въпросите на почти всички общински съветници взели отношение по точката. Мнението на „Площад Алеко“ по проблема и ключовите въпроси обобщи учредителят на сдружението адв. Калин Костов:

„Моят въпрос е продължение на тези на колегите и е свързан с организацията и евентуално оформяне и синхронизиране на политиките на дунавските общини по отношение на борбата с комарите, защото наистина е наивно да се смята, че това е ангажимент, който може само и единствено община Свищов да поеме, дори и при цялото желание (ако такова е било налице) в годините назад. То е провокирано и от обстоятелството, че в Парламента имаше и питане от депутат от Плевенски многомандатен избирателен район, с идентичен предмет относно третирането на комарите в общините по дунавското крайбрежие, които влизат в състава на Плевенска област, а именно Белене, Никопол и Гулянци. Моят въпрос има няколко подвъпроса, първият от които е какъв е годишният бюджет, който община Свищов отделя за третиране на комарите и как се разходва той на годишна база – има ли остатъци в определени години и тези остатъци прехвърлят ли се в следващите години? Защото е ясно, че наличието на комарите зависи от атмосферните условия! Вторият въпрос е работи ли се в рамките на Асоциацията на дунавските общини за излизането им с единна позиция за решаване на въпроса на национално ниво, за да се прехвърли този ангажимент от отделните общини към държавата? Понастоящем всяка община действа самостоятелно и при недофинансирането на съответната община, а голяма част от дунавските общини са именно такива, просто няма средства, които могат да се отделят и тази борба не може да е ефективна. Няма как една община да пръска, а съседната община, която няма средства и възможност да участва в този процес – да не го прави, ефектът ще бъде нулев. Отново питам средствата в какъв размер са, те собствени средства на общината ли са или републиканска субсидия и работи ли се чрез Асоциацията на дунавските общини този въпрос да бъде решен от Министерството на финансите при приемане на годишния бюджет за съответната година?“

Получените от Кмета Генчев отговори може да видите в този видеофайл:

482 преглеждания0 коментара
bottom of page