"Газовата война" между Красимир Дачев и общинарите няма да донесе нищо добро на жителите на града
Общинският съвет взе решение за разрешаване на изработването на Подробен Устройствен План (ПУП) за трасето на бъдещия главен разпределителен газопровод Ф250РЕ извън границите на урбанизираната територия за газоснабдяване на гр. Свищов.
Тази изключително важна точка в дневния ред на Общинския съвет, която е една от юридическите стъпки за оформяне на строежа на бъдещия газопровод до града, премина при пълна апатия, както на съветниците, така и на общинското ръководство.
Публично са известни обтегнатите отношения между настоящото общинско ръководство и представителите на едноличния собственик на дружеството – лицензиант „Тецеко“ ЕООД – Красимир Дачев.
На фона на обявената от самия него политическа война от трибуната на Общинския съвет през есента на 2017 г. във връзка с опита да бъде започната процедура за отнемане на вече дадения лиценз за газопренос и газоснабдяване, именно Общинският съвет има правна компетентност със серия решения да оформи юридически бъдещото изграждане на газопровода.
В тази връзка учредителят на „Площад Алеко“ адв. Калин Костов единствен зададе въпросите, от които зависи съдбата на битовото газоснабдяване на града: “Каква е готовността на общинското ръководство и говорено ли е през тези две години с лицензианта той да изпълни своите задължения? Изгладени ли са съществуващите противоречия и в разговорите с дружеството използвани ли са аргументи от правно естество, тъй като от серия решения на Общинския съвет ще зависи реализирането на проекта?“.
Отговор не последва, а решението бе прието без коментари.
„Мнението на „Площад Алеко“ е, че интересите на общината и нейните граждани се защитават предварително в процеса на водене на преговори. Позицията и на предишното кметско ръководство, и на настоящото е еднакво безотговорна. Ако си спомните как дружеството „Тецеко“ получи лиценза си през 2012 г. след решение взето в последния възможен момент, без провеждане на търг и конкурс, с използването на една отменена впоследствие възможност в закона и без каквото и да е публично разгласяване, ще разберете какво имам предвид.
Веднъж направена щетата тя се задълбочава, като се прави опит да се отнеме вече дадения лиценз, по начин който самият Красимир Дачев публично определи като корпоративно рейдърство, зад което прозират нечии лични икономически интереси.
От тази драматична сесия на Общинския съвет през есента на 2017 г. свищовската общественост още няма отговор двете страни седнали ли са да си говорят или не. Ако не са, хората трябва да знаят, че са заложници на техните влошени отношения. Защото цялото битово газоснабдяване, ако въобще някога го има, зависи от това лицензиант и община да заработят заедно и намерят пресечна точка на интересите си. Под интереси на общината имам предвид интересите на жителите на града, а не на едно или друго управление. Няма нищо лошо общината да използва в тези разговори, своите силни аргументи – включително, че серия решения във връзка с газоснабдяването, зависят от нея, и настоящото е именно такова. Това не е извиване на ръце, а шанс политически да се защити обществения интерес, който се пропилява. Твърде вероятно е до Свищов да има просто една тръба до заводите на площадката на бившата „Свилоза“, а битовото газоснабдяване и газоснабдяването на площадката на „Дунавски индустриален технологичен парк“, към която се отправят такива надежди да бъде отложено за „светлото бъдеще“ – добави адв. Костов.