Едва третият опит за прокарване на решението на общинската администрация за предоставяне на безвъзмездно право на ползване в полза на „Дунавски индустриален технологичен парк” ЕАД на помещението на ул. „Димитър Г. Анев” 2б, или както е популярно и известно - „клуба на СДС”, се оказа успешен.
Този път опозицията в лицето на съветниците от „Коалиция За Свищов” бе спечелена в полза на идеята от Кмета Генчев и Председателя на Общинския съвет Кристиян Кирилов, а единственият съветник, който гласува „против” бе учредителят на „Площад Алеко” адв. Калин Костов.
Това решение бе причина за възникването на поредица от конфузни ситуации, след като първоначално бе предложено на сесията на Общинския съвет през м. февруари и въпреки, че не бе събрано необходимото мнозинство за неговото приемане, то бе обявено за прието. Последва връщането на решението със заповед на областния управител и неуспешен опит то да бъде гласувано повторно на сесията в края на м.март, когато пък не събра необходимото мнозинство от 2/3 от общия брой на съветниците, или общо 19 гласа.
Последва повторното му внасяне и този път необходимия брой гласове бе осигурен. Коментарът на адв. Костов:
„Мотивите ми да гласувам против ни най-малко не са свързани с някакъв опит да правя обструкции на дейността на широко добилото популярност дружество, което трябва да развива терените на бившето военно поделение в града. С моя или без моя вот то и без това не функционира на практика понастоящем. Не съм се интересувал назначени ли са хора в него, кои са тези хора и какво вършат, както коментира колегата Бойко Александров. В името на успеха на Свищов бих подкрепил всичко, което би могло да донесе някакво развитие вкл. и идеите на настоящото управление, за реализирането на които обаче те трябва да носят отговорност.
Нямам нищо против, също така, въпросното помещение да бъде оборудвано за офис, дружеството да се помещава там и да развива своята дейност. Против съм юридическите механизми, които се използват, за да се постигнат тези цели, защото виждам потенциалните проблеми в бъдеще и именно това засегнах в изказването си.
Учредяването на безвъзмездно право на ползване върху недвижим имот в полза на търговско дружество е юридически сложна и тежка процедура. Ако това дружество не е с мажоритарно общинско участие, това би било дори забранено. Подобна възможност съществува не поради пряка норма в националното законодателство, а поради текст в нашата общинска наредба, към която Закона за общинската собственост препраща. В чл.37, ал.3, т.3 на тази Наредба е предвидено, че това е допустимо ако търговското дружество е с над 50% общинско участие. В момента, когато това условие отпадне, отпада и възможността това право на ползване да продължи да съществува.
След като широко се афишира, че държавата ще придобие половината от акциите в дружеството и че в бъдеще то ще продава терени на инвеститори, с което е логично да се загуби преобладаващия общински процент, защо се използва именно този похват?
Единственият разумен аргумент, е да се спестяват разходите по обслужване на евентуален обикновен наемен договор, който е много по-логично да бъде сключен между общината и собственото и търговско дружество. В такъв случай обаче, ако това дружество няма средствата да плати дължимите към държавата данъци, които ще са в минимални размери, как да повярваме, че ще развие индустриална зона? Допълнително не знам как Сметната палата би погледнала на подобен тип отношения между община и търговско дружество, при все, че то е нейно собствено.
Това са моите аргументи и намирам за странно, че колегите от „Коалиция За Свищов” промениха така изненадващо становището си спрямо миналия месец.
Независимо от всичко желая успех в работата на „Дунавски индустриален технологичен парк”. Това би бил успех за града и общината. Управляващото мнозинство трябва да се отърси от врагоманията си да привижда във всеки алтернативен глас на съмнение в неговата правота потенциален заговор и саботаж. Това повече вреди отколкото да помага да се обясни един или друг неуспех.”