top of page

Данъци не се вдигат на извънредни сесии, а популизмът ще взриви за пореден път обществените очаквани

  • Снимка на автора: Площад Алеко
    Площад Алеко
  • 27.01.2019 г.
  • време за четене: 4 мин.

Позиция на „Площад Алеко” по повод промените в наредбата за местните данъци и такси

На 17 януари бе проведена извънредна сесия на Общинския съвет, на която бяха приети предложените от общинската администрация нови размери на местните данъци, действащи на територията на Община Свищов. Те засягат най-вече данъка, дължим от собствениците на автомобили и други превозни средства.

Законови изменения, приети от Народното събрание в края на м.ноември 2018 г. промениха методиката, по която се изчислява и калкулира данъка, дължим от собствениците на МПС. С новата формула, освен мощността и годината на производство, както беше досега, от значение ще е и екостандартът на лекия или тежкотоварния автомобил. Отпаднаха и облекченията за собственици на коли с катализатори. При съставянето на всеки подобен нормативен акт бе спазено правилото и в закона се предвидиха данъчни коридори, в рамките на които, всяка община в страната, с оглед конкретните си нужди и политики, да има право да определя конкретните размери, приложими спрямо нейните жители.

В тази ситуация, решението на кмета Генчо Генчев бе да предложи размери на данъка, които попадат по-близо до средните размери на тези допустими диапазони (около 30 процента по-високи от минималните). В рамките на проведения дебат съветниците от „Коалиция за Свищов” излязоха с предложение за фиксиране на налога на най-ниските възможни ставки, допустими от закона. Логично бе прието предложението на управляващите.

Във връзка с приетите изменения предлагаме на гражданите на Свищов нашата позиция.

От години приемането на най-важните актове на Общината – размерите на такса смет, бюджета на общината, промените в другите местни данъци и такси и др. не са придружени с представяне на никаква калкулация от страна на властта в общината, независимо коя е тя – стара или нова. Не се предлага и никаква обосновка относно бъдещото разходване на събраните по този начин от общината за сметка на джоба на гражданите средства. Липсват анализ и данни как през годините се движи данъчната основа, в конкретния случай колко са собствениците на автомобили, платци на задължението, какъв клас са тези автомобили, в коя скала на данъчно облагане попадат, за да може да бъде проверена представената сметка. Липсва информация какви са ставките в съседните общини и какви са практическите резултати от събираемостта на данъците и таксите. Няма предвиждания как би реагирала данъчната система на новите размери, какво остава пък за това да се предлагат няколко алтернативни варианта.

Нещо повече – подобни решения често се вземат на извънредни сесии, прибързано и припряно, сякаш едно нормално обсъждане и изясняване на всички фискални и други мотиви и тяхното внимателно дискутиране с данъкоплатците по някакъв начин страхува властта.

Именно така се случи и с това решение, за което никой не може да каже какво наложи да бъде взето на извънредна сесия.

В рамките на проведения дебат в продължилото близо два часа обсъждане на темата твърде малко от поставените по-горе въпроси станаха ясни. Дори специалисти се ориентираха трудно в точните цифри, най-вече заради това, че всъщност логиката на предложените промени е да прехвърля данъчната тежест от собствениците на по-нови и екологично щадящи автомобили, които логично са и по-богати имуществено, върху собствениците на по-стари возила, които са и по-големи замърсители. Като последица за едни наши съграждани (далеч по-малко) общият размер на данъка намалява, а за други – точно обратното. Тези промени са непропорционални и са израз на законодателна политика на национално ниво, която стимулира обновяването на националния автопарк. Същевременно, също очевидно е, че гражданите на Свищов далеч не са сред най-имотните в страната и всъщност дори и да бъдат „стимулирани” данъчно по този начин, това не би ги мотивирало да се прехвърлят от по-стари към по-нови автомобили, просто защото не могат да си го позволят.

Затова, в конкретния случай ключово беше да чуем няколко конкретни неща – има ли други варианти за разпределение на данъчната тежест, освен предложеното от „Коалиция за Свищов” определяне на ставки в размер на минималните (което, между другото щеше да се приложи служебно, в случай, че не бе прието предложеното решение), за какво точно ще се разходват получените от общинарите чрез повишаването на данъците за масовите автомобили средства, ще има ли обвързаност на разходването на получените от общината средства чрез данъка с политики по подобряване на пътната мрежа и условията за организация на движението в града или съответно политики по опазване на околната среда. Логиката е ясна – щом се посочват екологични аргументи за повишаването на данъка, трябва гаранция, че парите отиват именно за подобряване на екологията. Щом има аргументи, че се подобряват условията за движение на МПС в града – трябва гаранция, че средствата се насочват именно там.

Вместо това, чухме чутовни недомислици от типа, че с парите от данъка сме щели да дофинансираме предстоящо отпадане на таксите в детските градини и други социални политики, което директно противопоставя едни групи граждани срещу други.

И тук идва всъщност разковничето на проблема – и двете обсъдени тези – и общинската и на „Коалиция за Свищов” са леви и популистки по своя характер. Едната изземва средства от гражданите под формата на по-висок размер на данъка (както преобладаващо ще се отрази фактически прилагането на новите му размери), за да попълни недостига в общинския бюджет, с който общинската администрация ще може охолно с фойерверки да ознаменува своите празнични събития, а другата под предтекст, че се мисли „за народа”, предлага най-ниската възможна ставка, също без да предлага никакви възможни калкулации, но знаейки, че това ще се хареса на бай Гошо и леля Пенка от квартала.

Това говорене пролича и от напоителната 40 минутна реч на Кмета г-н Генчев нямаща нищо общо с това, което се обсъжда в залата, но пълна с обвинения към праводателите си на поста, който заема, и от последвалите атаки на тези праводатели към техния правоприемник. Очевидно е, че станахме свидетели на поредния епизод от филма „нова власт срещу стара власт”, пълен с взаимни обвинения и често излизащ напълно извън пределите на конкретната тема. В този дебат, който вече три години и половина се провежда и заглушава с децибелите си всички разумни гласове в община Свищов ние сме уморени и не желаем да участваме! Този спектакъл успешно се разиграва в национален план вече години, и прелива симпатиите на избирателите в страната от единия в другия от скачените съдове. Дано поне ние в Свищов проумеем това!


bottom of page