Спектакълът на Русенската опера с водещ нашия съгражданин Пламен Бейков показа защо Свищов е по-жив от всякога
Безпощадната статистика сочи, че само за последната 2017 г. за която има данни, Свищов е загубил колосалните 858 жители, което го превръща в най-бързо заличаващият се град в България. 2017-та е просто поредната от годините от 2007 г. насам, в които градът ни е сред първите десет в страната в тази ужасяваща статистика.
Въпреки това Алековата вечер в петък – 11.01.2019 г. в Първо българско народно читалище „Еленка и Кирил Д. Аврамови – 1856 г.” показа, че Свищов има свое културно ДНК, което няма да позволи да загубим вяра във възможността му да бъде опора на общото ни бъдеще.
Сред уникална атмосфера на изпълнената до краен предел зала на читалището, солистите на Русенската опера и гост-изпълнителите Милена Славова и Звезди Керемидчиев (група „Ахат”), добре познати от рок-сцената на всички български почитатели, буквално изправиха на крака зажаднялата за култура (след постната общинска програма през последните години) свищовска публика.
Незабравими класики-шедьоври от световноизвестни мюзикъли в изпълнение на младите солисти на операта и гост-изпълнителите допълниха вечерта, в която редакцията на националния хумористичен вестник „Стършел” за поредна година връчи наградата на годишния конкурс за най-добър къс хумористичен разказ. Тази година призът на традиционния конкурс, организиран съвместно с МФ „Алеко Константинов” отиде в Русия при Виктор Шенгерович за разказа му „Свободна конкуренция”. Творбата му е отличена в съревнование с автори от 14 страни. За съжаление тази година лауреатът не успя да присъства на тържеството, но в свое специално обръщение по неподражаем начин анонсира емоцията си от получаването на наградата и връзката си с Алеко и Свищов.
За поредна година Свищов и съгражданите ни бяха уважени от баса на Русенската опера и наш съгражданин маестро Пламен Бейков – водещ на концертната програмата, който не спести нито глас, нито усилия за да докаже, че свищовската публика заслужава само най-доброто.
Откъси от „Моята прекрасна лейди”, „Чикаго”, „Мулен руж”, „Магьосникът от Оз”, „Евита” и др. в невероятните интерпретации на русенските солисти предизвикаха вълна от аплосисменти, а финалното изпълнение на откъс от „Исус Христос суперзвезда” на Тим Райс и Андрю Лойд- Уебър буквално разтърси над стогодишната зала на читалището.
Цветя и венци пред паметника на Щастливеца в Градската градина преди спектакъла положиха общественици и организации от град Свищов, сред които и сдружение „Площад Алеко”, а най-хубавото, което може да очакваме е догодина да изживеем отново тези прекрасни мигове на докосване до световните музикални стандарти.
На 13 януари, която е точната рождена дата на Щастливеца пък наши съграждани, живеещи и работещи в София, организираха поклонение пред паметника му в Борисовата градина, сякаш за да докажат, че независимо къде живеем и се намираме завинаги носим свищовския дух и любовта към родния град в сърцата си.