top of page
Снимка на автораПлощад Алеко

''Такса смет'' беше приета без дебат, но с взаимни обвинения между управляващи и опо


Единствено изказване на Бойко Александров от „Коалиция За Свищов“ отбеляза приемането на годишната план – сметка за почистването на града и селата от общината на последната проведена сесия на Общинския съвет. В изказването си той направи ретроспекция как се е движил размерът на таксата в промили и в абсолютни стойности от началото на мандата на кмета Генчев до края му, тъй като 2019 г. ще бележи и края на мандата, както на Кмета, така и на Общинския съвет.

„Таксата за жилищните имоти за 2019 г. на територията на гр. Свищов ще бъде за жилищните имоти 5,98%, а за нежилищните 11,03%. Сумата за издръжка на дейност чистота е вече 2 774 027 лв. Припомняме, че от времето, когато поехте управлението на Община Свищов до сега, увеличението на такса смет за гражданите и фирмите е над 40%. През 2015 г. оставихме такса смет в размер на 4,17 % за жилищни имоти, и 7,9% на нежилищни имоти. Сумата за издръжка на ОП „Чистота“ тогава беше 2 013 857 лева. Увеличена е таксата за следващата година за селата Александрово, Българско сливово, Вардим, Горна студена, Козловец, Деляновци, Морава, Овча могила, Червена.“

В отговор на изказването на председателя на групата съветници на „Коалиция За Свищов“, макар и след приключване на дебата, което предизвика процедурни възражения от страна на съветниците на опозицията, кметът Генчо Генчев изтъкна, че анализите и разчетите са направени от финансиста на общината Стефан Кирчев и експерта Юрий Кузнецов, които от години се занимават с тези изчисления. „Който има много имоти – ще плаща и Вие сте заинтересована страна, г-н Александров! Подвеждате съветниците и аудиторията, че общинското предприятие е разполагало с някакви милиони. По-важното е друго, проверете колко много общини саботираха проектите си за изграждане на регионални депа за битови отпадъци. Те направиха това, защото разбраха в какъв капан попадат при изграждането на подобни дружества, включващи и сепариращи инсталации. Кметът Благов тогава ни плашеше както по отношение Санадиново (проектът за регионално депо за битови отпадъци), така и по отношение пречиствателната станция за отпадни води, че Европейският съюз ще наложи огромни глоби на неизправните общини. Нищо подобно не се е случило досега! Ние сме заложници на проекта „Санадиново“, взето в предходния мандат. До този момент Община Свищов не е подписала договора с оператора на „Санадиново“ при непрекъснати заплахи по телефон и писма, които валят. Ние сме съсобственици в Санадиново и можем да използваме депото така, както намерим за добре! Когато имаме договор сме обвързани с определените в него цени. Операторът отказва да предоговори цените и заложените количества и ние реципрочно няма да изпълняваме задължението си да ги спазваме. Само пет или шест регионални депа действат в България!

Относно проектите за рекултивирането на сметището искам да припомня сделките на Илдънай Ахмедов с изкупуването и препродаването на терените около него.

Относно факта, че извозването към депото в Санадиново на отпадъците става не с транспортни средства на ОП „Чистота“, а чрез външна фирма, има обществена поръчка на която се е явил един-единствен участник. Индикативната стойност на тази поръчка е над реалното изпълнение и разликата не е ощетила бюджета. Цената на това извозване ако ставаше от ОП „Чистота“ щеше да бъде не по-евтино!“

В крайна сметка при проведеното гласуване с 18 гласа „за“, 4 „против“ (Коалиция за Свищов) и 4 „въздържал се“ (Коалиция За Свищов), и в отсъствието от заседанието на адв. Калин Костов, предложението бе прието.

621 преглеждания0 коментара

Последни публикации

Виж всички
bottom of page