top of page
Снимка на автораПлощад Алеко

''Гръцката махала'' има огромен културно-исторически потенциал, в който трябва да се


Адв. Калин Костов, зам.-мин. Петър Николов и политологът Тончо Краевски в къща-музей Алеко Константинов

Това е заключението на „Площад Алеко” след посещението на заместник-министъра на образованието и науката доктор Петър Николов в града ни през миналата седмица. В рамките на визитата в Стопанска Академия той разгледа забележителностите на град Свищов, голяма част от които се намират именно в т.нар. „гръцка махала”. В рамките на няколкостотин метра там са разположени изключителни сгради като Светиниколското училище на Христаки Павлович, къщата-музей „Алеко Константинов”, къщата на Австро-турския мир от 1791 г., къщата на Григор Начович, където е основано Първото българско народно читалище, Сладкаровата къща и др. уникални със своя градски облик, характер и историческа стойност здания и постройки.

Историк и политолог по образование, д-р Николов, който има и далечна родствена връзка с Шишмановия род, с интерес разгледа местата, от които започват толкова много глави от възрожденската история на България.

За съжаление, това е място, което е встрани от намеренията за градоустройствени интервенции на местната власт през този и през минали мандати, а промяна на облика на квартала, поддръжка на автентичния му вид и включването му в общ културен и туристически пакет е задължително условие за съхраняването и развитието на потенциала му.

Например „Къщата на мира” – една от най-старите сгради в града, намираща се на ъгъла на улиците „Димитър Шишманов” и „Георги Владикин” е в ужасно занемарено състояние и опасността да се самосрути и рухне е напълно реална. Макар и частна собственост, варианти за съхраняването и реновирането и съществуват.

Вместо в изкуствени проекти по обновяване на градските части, изпълнени по съмнителен относно качеството си начин, е необходимо да възстановим това важно за града ни място. Площадчето пред къщата-музей „Алеко Константинов” и околните улици е място, където със сравнително разумни средства може да се направи много. Там е и мястото да се обяви конкурс за паметник с подходяща за квартала тематика – композиция в реална градска среда, каквато до този момент в Свищов липсва. Задължително е възстановяване на автентичния паваж на улиците и макар, че вследствие на безразборно, несъобразено с характера на квартала строителство, има много невписващи се в облика му сгради, то може да бъде съхранено за поколенията и най-вече да бъде оформено като част от туристически пакет по професионален и атрактивен начин.

"Ако Свищов може да „продаде” нещо на гостите си, то това е най-вече историята и културната си традиция. Задължително е професионалното оформяне на няколкодневен туристически пакет, включващ детайлна обиколка на всички значими за културната традиция на България места, с които градът е свързан. Необходими са градоустройствени намеси в тези улички, защото те изглеждат неподдържано и вехто. Ако направим сравнение с подобни по значимост архитектурни ансамбли в други градове – Самоводската чаршия в Търново, старата част на Трявна, Старият Пловдив, центърът на Русе, ще видим, че там се наливат огромни суми за поддръжка на автентичния им вид. „Гръцката махала” има не по-малък потенциал, който стои напълно неоползотворен. В предишни мандати всички градоустройствени проекти са неглижирали връзката с тази традиция и старата част на Свищов е останала „заобиколена” от тях. Разбира се, трябва да се пипа много внимателно и компетентно, но ако там се инвестират средства, това ще има неколкократна възвръщаемост в бъдеще” е мнението на експерти, които „Площад Алеко” потърси.


469 преглеждания0 коментара

Последни публикации

Виж всички
bottom of page