top of page

Концепция за развитие на зоната на бившето военно поделение в града ще бъде създадена от Община Свищ

  • Снимка на автора: Площад Алеко
    Площад Алеко
  • 23.12.2017 г.
  • време за четене: 4 мин.

Община Свищов инициира публично обсъждане за бъдещото използване на терените на бившето поделение 26410 на ул. „33-ти Свищовски полк”, които Министерството на отбраната е заявило готовност да предостави на Общината.

Периодично през годините общинският съвет приемаше решения, на основание на които администрацията подаваше искания до ресорното Министерство за безвъзмездно предоставяне на терена, на които до този момент нямаше положителен отговор. През последните няколко години дори бяха проведени няколко неуспешни търга за продажба на терените, на които не се яви потенциален купувач.

„Концепцията за бъдещото развитие и устройство на територията на бившето военно поделение ще бъде изградена в активен диалог с гражданите”, заяви в началото на срещата кметът Генчев. „Виждаме този терен преустроен в многофункционална зона за инвестиции, спорт, отдих, култура и туризъм. Той попада в интегрирания план за градско възстановяване и развитие, което прави възможно там да бъдат осъществявани дейности по оперативна програма „Региони в растеж” и да се привлича европейско финансиране.”

Общината евентуално ще придобие терените при условията на чл. 54 от Закона за държавната собственост, според който общините нямат право да продават, заменят, даряват, внасят като непарична вноска в капитала на търговски дружества придобитите имоти, или да учредяват право на строеж или право на ползване върху тях, освен в случаите, свързани с реализиране на обекти, необходими за трайно задоволяване на обществени потребности от местно значение, при съобразяване на законодателството и правилата в областта на държавните помощи, както и в случаите по чл. 22а от Закона за насърчаване на инвестициите на инвеститор, получил сертификат за инвестиция от клас А, клас Б, или за приоритетен инвестиционен проект. При нереализиране на предвидените мероприятия в срок до 5 години от придобиването на имотите, общините са длъжни да прехвърлят собствеността върху тях на държавата. Контролът върху спазването на тези рестрикции се осъществява от областния управител.

До края на годината Община Свищов в резултат на публичното обсъждане и постъпилите предложения на гражданите ще изгради своята концепция за развитие на зоната, която ще бъде представена пред областния управител и Министерски съвет, което е следващата стъпка в процедурата по предоставяне на терена.

Площта на територията на бившето военно поделение е около 300 дка. като дава излаз на р.Дунав по цялата брегова ивица в продължение на няколко километра. Същевременно в рамките на този терен има и около 40 -50 дка. свлачищни зони, което ограничава възможната употреба на терена в тази му част. Тепърва Общината ще търси информация и документация относно изградената в рамките на терена инфраструктура – сгради, водоснабдителна и електроснабдителна мрежа, техния капацитет и функционално състояние. Кметът Генчев вижда края на процедурата по придобиване на терена година и дори две напред във времето, и то при добра работа на общинското ръководство.

При проведеното обсъждане общинският съветник Емил Николов предложи предвид изискването да се търсят инвеститори, притежаващи сертификати за инвестиции от клас А и клас Б (големи инвеститори), да се потърси помощта и съдействието на националната компания „Индустриални зони” за разработване на концепцията за развитие на терена и намирането на подобни бизнес интереси.

Доктор Христо Попов от „Коалиция за Свищов” изтъкна необходимостта от изграждане на обходен път на гр. Свищов, който да преминава през терена и да извежда тежкия трафик извън рамките на населеното място. „Подобен път е необходим, защото изграждането на индустриален и логистичен парк неминуемо ще натовари движението и сега съществуващия път няма капацитет да поеме подобно натоварване.”

„Сега проектираният т.нар. обходен път не е функционален, той не е на нивото на бившите казарми и всъщност пресича поделението без да решава проблема с трафика, защото изходът му не е извън рамките на града, а се влива отново в ул. „33-ти свищовски полк” – отвърна на предложението кметът Генчев, който определи прогнозна стойност за изграждането му в размер на 16 млн. лева, което според него е твърде много.

В диалога между общинският съветник и кмета се стигна до съгласие, че идеята за обходен път следва да бъде включена като предложение, като то може да се реализира по различен от досегашния проект и да се търси финансиране от страна на държавата.

Бившият заместник-кмет Виктор Майсторов поясни, че настоящият проект за този обходен път е приет в далечната 1967 г. и е включен в регулационния и застроителния план на града и оттогава те не са променяни. „Преди три години е бил разработен технически проект за изграждане на това трасе, с който Общината е кандидатствала по проекти за трансгранично сътрудничество и финансиране, като проектната стойност е била около 4,5 млн. лева, но е възможно впоследствие цената наистина да е нараснала до цитираните от кмета Генчев 16 млн. лева. При всички положения той частично облекчава трафика и натоварването на жилищните зони, но е възможно и да се потърси и друго, по-добро решение. Това следва да стане чрез включването на нов вариант за трасиране на обходен път в общия устройствен план на града, който понастоящем се разработва. След това тази идея да се отрази и в строителните и регулационните планове на града.” Той определи съществуващите комуникации и сграден фонд като негодни, като според него, на тях не може да се разчита.

Кметът Генчев отговори, че в момента се спира работата по общия устройствен план на града, за да се отразят в него всички промени настъпили с оглед бъдещото придобиване и използване на терена на бившето поделение. Той допълни, че Общинското ръководство счита за жизненоважно развитието на зоната на поделението и макар, че не можа да определи какви конкретни суми ще бъдат заделени в бюджета на Общината за разработване на проекта, потвърди, че необходимото ще бъде направено. Той заяви, че ще търси помощта на държавните институции не само като като финансиране, но и като експертиза, както и че вече се консултира със свои колеги кметове, имащи опит в изграждането на подобни паркове.

Общинският съветник Валери Николов заяви подкрепата си за изграждане на индустриална зона и поиска допълнително и построяването на многофункционална спортна зала, каквато в Свищов няма. Той поиска запазването на спортната и социална инфраструктура, съществуваща в поделението и по конкретно стадиона и басейна. Той поиска и проучване на изворът на минерална вода, който преди години е бил открит там.

Бизнесменът Любен Флорев определи предоставянето на терена на поделението като голям шанс, който не бива да се изиграва на дребно. Той изведе на преден план връзката на Свищов с р. Дунав, което по естествен път прави теренът подходящ за изграждането на огромен логистичен център. Той препоръча търсенето на съдействие от Стопанска Академия и румънските общински и национални власти за развитие на тази идея. В тази насока бе и изказването на управителя на бензиностанция „ВМ петролеум” в града Людмил Ангелов.

До края на 2017 г. Община Свищов очаква предложения на граждани, за включването им в концепцията.

Предлагаме ви и пълен запис на проведеното обсъждане.

 

bottom of page