Радослав Иванов е от гр. Свищов, на 33 години, семеен с две деца. По образование е финансист - бакалавър по Икономика и управление. Ръководи собствен бизнес, който е в сферата на интернет технологиите и сервизните услуги. От две години се занимава активно и с политика.
- Господин Иванов, изявихте желание да адресирате мнението си по актуални политически теми към свищовската общественост и в частност към читателите на PloshtadAleko.com. Като медия, която има за мисия да се превърне в трибуна на критичното мислене, Ви предоставяме възможност за това, с доброто намерение да провокираме размисъл по наболели теми, защото само в честния и открит дебат и отразяването на различни гледни точки се раждат и добрите решения.
Вие участвахте в последните местни избори като гражданин в листата на „Обединение промяна“. Според вас постигната ли бе желаната промяна?
- Да, през 2015 г. взех активно участие в изборите за нова местна власт. Това мое участие беше провокирано от начина на управление на Общината, дългата мандатност на кмета по това време (16 г.), в което време градът ни вървеше икономически и демографски все по-надолу. Неефективните проекти, които местната власт смяташе за достатъчни за да спечели нов мандат откровено ме удивляваха на моменти, като например мега-проектът „Паметниците“, който и сега се чудим какво да правим, както и тогава. Проблемите, които прозираха и неефективното разходване на обществените средства, рекета върху местния бизнес, както и други фактори, преляха чашата на търпение при мен, а и в последствие стана ясно – при много мои съграждани. Целият град отказа да повярва в един нов мандат на Станислав Благов. Да, може би в първия и втория си мандат г-н Благов е имал положителни резултати, с които бе преизбиран, но в последствие според мен бе влязъл в спиралата на „Вечния и недосегаем кмет“.
- Какво се случи след въпросните избори?
- Вече сме в навечерието на 2018 г. - цели две години след „славните“ събития от 2015 г. Имаме нов кмет - г-н Генчо Генчев, който беше спряган за желаната промяна. За две години новото ръководство на Общината в лицето на кмета Генчев не успя да убеди мен, а и повечето граждани на Свищов, че има разлика, или както се афишираше тогава „Промяна“ в управлението. Аз лично ще запомня тези две години от управлението на г-н Генчев с грандиозното откриване на банкомат (?!?) в село Овча могила, скандалното претупване без публично обсъждане на решението за вдигане на такса смет и данък сгради с 30%, (което беше оспорено по съдебен ред от граждани), решението което набързо опитаха да прокарат за поставянето на паметник с колосални размери на руски император, грандиозните концерти по празниците на града, които не отговаряха на финансовите възможности които има община Свищов, загиналата жена след нападение от глутница кучета (въпреки че месеци преди това граждани предупредиха, че има сериозен проблем с бездомните кучета) и, разбира се, от последните месеци - скандала с най-големия инвеститор в Община Свищов - собственикът на Свилоза АД г-н Красимир Дачев. Има и много други, но ако започнем да ги изброяваме, няма да стигне мастилото. От препирните с неясна мотивация и цел в Общинския съвет, не разбрах какво може да очакваме от проекта за газификацията на Свищов. Като цяло управлението на Генчо Генчев и неговия екип за тези две години бих определил като провал до момента, от гледна точка на липсата на стратегическо мислене и големите очаквания на Свищовската общественост, а и моите.
- Името ви фигурираше и в един Инициативен комитет през лятото на 2016 г.?
- Да, така е. Направихме инициативна група, която да работи за развитието на Свищов, Общината и цялата Великотърновска област. В нея освен мен бяха и Марин Маринов, инж. Илиян Илиев, както и по-опитни местни авторитети, част от които с по няколко мандата работа в местния парламент зад гърба си - например Ангел Гецов и Васил Илиев. В групата бяха още Верони Маринов, Свилен Чешмеджиев и инж. Виктор Майсторов. През 2015 г. Правителството започна разработването на нова Национална транспортна стратегия, в която беше заложена идеята за изграждане на транспортен коридор, свързващ южните ни съседки Турция и Гърция с Румъния. Конкретното му трасе се предвиждаше да бъде „Капитан Андреево“ - магистрала „Марица“ - до връзката с магистрала „Тракия“. От там през тунел под Стара планина и преход през река Дунав чрез нов мост - връзка с Румъния. Първоначалната идея на стратегията е транспортният коридор след тунела под Стара планина да бъде насочен към Русе и чрез изграждането на нова магистрала и нов мост да направи връзка с Румънската транспортна система. На този етап, имайки тази информация, ние създадохме инициативния комитет, който предложи на Общинския съвет Община Свищов да предприеме активни действия във връзка с включването в разработваната Национална транспортна стратегия на алтернативен вариант за трасето на транспортния коридор на север от Стара планина, а именно Велико Търново – Свищов, както и изграждането на нов мост в района на гр. Свищов. Общината по никакъв начин не реагира и не взе отношение, затова потърсихме депутата от Велико Търново г-н Иван Иванов - тогавашен заместник-председател на Народното събрание. Той пое инициативата да представи идеята за алтернативно трасе в рамките на парламентарния контрол на регионалния министър Лиляна Павлова. (може да видите стенограмата и отговорът на министъра тук http://www.parliament.bg/bg/topical_nature/ID/26309)
От тогава до сега, улисани в избори за местна власт и в утвърждаването и, никой не направи нищо по повдигнатия от нас въпрос. Ситуацията в момента е следната - Националната транспортна стратегия е изработена от Правителството и вървят процедури по съгласуването с различните звена на администрацията. В началото на тази година беше изготвена и утвърдена от МОСВ екологична оценка на Стратегията. Това значително ограничава възможностите за промени в нея, но въпреки всичко считам, че все още има за какво да настояваме, тъй като варианта за конкретното трасе на магистралата все още не е избран. Трябва да настояваме за такъв вариант, който в максимална степен да облагодетелства нашия регион. Какво означава това? Това означава трасето да минава максимално близо до Свищов, като по този начин да се запази възможността на следващ етап чрез възможно най-къса пътна връзка да настояваме за изграждането на мост при нашия град. За да не звучи наивно моето настояване, мога да дам и статистика за средното разстояние на мостовете по поречието на р. Дунав - то е 7 км. в горното му течение, за Среден Дунав е 27 км., а по долното течение - 150 км. Трябва обаче да отчетем факта, че реалното разстояние между двата моста в българската част на реката между Видин и Русе е 300 км. Пасивността на местното ръководство доведе до това да пропуснем възможността да бъде предвидено магистралата да мине през Свищов, а продължаването на тази пасивност ще ни лиши и от една бъдеща възможност да има моста на р. Дунав при нашия град. В момента е на финалния етап разработването на Общия устройствен план /ОУП/ на Община Свищов, това е един стратегически документ, с който се определят насоките и параметрите за развитие на цялата община. Предстои обществено обсъждане на разработения ОУП, най-вероятно и там Общината е пропуснала възможността да вземе отношение по стратегическите въпроси заложени в този план. Ако не е така, очаквам кмета да предостави повече информация по тази тема.
- Какво ви мотивира да се кандидатирате за депутат от Нова Република?
- След като взех решение активно да участвам в политическия и обществен живот в Общината, избрах да го направя като кандидат за депутат във формацията “Нова Република”, след покана от тяхна страна. През м. Март 2017 г., като кандидат за народен представител на последните парламентарни избори във Великотърновска област, почерпих изключително голям опит в политически план. Видях, че хората искат справедливост и я търсят активно, но при първия сблъсък с управляващи и липсата на достатъчна подкрепа на идеите им, те губят увереност и изпадат в апатичност, която на моменти прераства в омраза към партиите. Нова Република е точно този формат, в който хората могат да разчитат на свободни и независими десни политици, способни да работят в посока на реализиране на законност, справедливост и прозрачност. Една от идеите на “Нова Република” е всеки българин да има свободата да се развива, образова и забогатява съобразно заслугите, труда и усилията си, а не партийната си принадлежност. Затова в момента съм концентриран в това да покажа на повече избиратели, че не партиите правят хората, а хората правят партиите и че това е демократичният начин за обединение на хора и правенето на политика в съвременния свят.