top of page
Снимка на автораПлощад Алеко

Моделът "ДПС-Свищов" обрича малцинствата на бедност и зависимост


© Google Maps

Роден съм и израснах на улица „Стоян Михайловски“. Това е уличка отстояща на равни разстояния между „Чифте кафене“ и „Люляка“, намираща се почти фронтално срещу джамията в Свищов. Интересът ми към обществените и политическите процеси в града и квартала ме прави пряк свидетел и наблюдател на начина, по който се правят избори в махалата.

В образователно отношение, преобладаващо живеещите там са хора без образователен ценз, социално силно уязвими, безработни или работещи спорадично, разчитащи изцяло на доходи от работата си в личните стопанства и най-вече в общинското предприятие „Чистота“. Връзките между тях са изградени на родово-кланов принцип. Авторитетът на тарторите в махалата им осигурява статут на основни благодетели, а позициите им на ръководители на общинска служба и съответно разпределящи „порциите на финансиране“ ги прави пълни господари на настроенията на хората, включително и политическите. Точно както лидерът на ДПС Ахмед Доган в национален план разпределя тези порции според степента на лоялност и отдаденост на каузата, така и на местно ниво позициите в мюсюлманското настоятелство и общинското предприятие дават възможност да се контролира вота. Гласуването и съответно финансовите стимули около изборите са средства, които предварително се калкулират като основно перо в приходната част на много от семейните бюджети. Това по такъв начин деформира мотивацията за гласуване, че в много случаи, без финансово стимулиране, не може да бъде активиран съответният избирател.

За мен не е никаква изненада и новина, че изборите в махалата се купуват. По описания и по всякакъв начин – с раздаване на помощи, хранителни продукти и др., прикрити като дарения от хуманитарни организации, чрез назначаване на безработен член на рода на работа, дори с кебапчета и бира по време на предизборните срещи. Този модел е съзнателно утвърждаван през годините и работи безотказно в полза на неговите организатори. По време на избори, поради лични конфликти на лицата с икономическа власт в махалата, се е случвало гласовете да се разделят между няколко формации и именно това беше голямата болка на естествения им монополист – „Движението за права и свободи“. Неслучайно на всички предизборни събрания на „Чифте кафене“ основният призив на политиците от София винаги е бил за единство. Това единство обаче не идва по естествено избран от хората път, а от пълната им финансова зависимост от така описаната изборна схема. Тя се захранва с публични средства впоследствие, защото нейната логика не е политическа, а икономическа – следва да възпроизведе печалба и изгода за авторите си. Такава схема може да работи и функционира единствено в подобна среда - на ниска образованост, на бедност, на криворазбрана родова лоялност, на сляпо следване на съмнителен авторитет, основан на притежаваните от съответната личност пари и финансови лостове. Този тип гласуване не носи никакви облаги на хората, освен скромните средства, получени като рушвет около изборите. В дългосрочен план то закрепостява съответните избиратели към съответната партия и я прави техен едноличен собственик и разпоредител. Много често - съответно и търговец на гласове.

За мен е важно за тези неща да започне да се говори публично и е позитивен факт, че институциите най-после са насочили вниманието си и са реагирали срещу тези процеси. Общинското предприятие „Чистота“ от създаването си е било запазена територия на ДПС. Мюсюлманското настоятелство също е играло роля и обслужвало политически тези схеми по време на избори, злоупотребявайки грубо с основната си роля. Без политическата воля на Община Свищов (която и при кмета Благов, и при кмета Генчев е крепител и мълчалив съдружник в този модел), обаче, усилията на прокуратурата и съда, довели до осъждането на двама от организаторите на схема за купуване на гласове вече в далечната 2014 г., ще останат изолиран опит за промяна на съществуващите деформации. Пътят за повишаване на социалния статус на живеещите в квартала е съвсем друг и минава през скъсването с този порочен модел, за което следва да работят всички демократични политически формации и отговорни лидери.

 
Ахмед Куйтов

Ахмед Куйтов завършва специалност „Философия“ през 2015 г. във ВТУ "Св. Св. Кирил и Методий". От 2011 г. е участвал в изпълнението на над 40 европейски образователни проекта, затвърждаващи развитието на ключовите компетенции и европейските ценности в Свищов и региона

746 преглеждания0 коментара

Последни публикации

Виж всички
bottom of page